V úřadovně nevládní organizace Nový prostor visí na zdi plakát s nápisem Homeless Unlimited. Skupina zarostlých mužů na něm pózuje pod obloukem pražského mostu u Vltavy. „Tohle je Kamil, týrané dítě. Než ho dali ve čtyřech letech do děcáku, tak musel spát vedle matčiny postele na zemi na novinách,“ ukazuje sociální pracovník Jakub Chudomel prstem na fotografii. „A tady Náčelník, legenda filmového komparsu, kvůli té vizáži trochu zpychnul, každej ho chce obsadit do filmu,“ směje se. „A tihle dva jsou teď ve vězení.“ Co vlastně spojuje sbírku tuláků, podobných těm, které denně potkáváme v ulicích větších měst? Sociologové se shodují na jednom: ať člověka na ulici přivede alkohol, drogy, ztráta zaměstnání nebo bydlení po rozvodu, hlouběji se už klesnout nedá.

Jeden ze sta

Před rokem 1989 v Československu lidé bez domova oficiálně neexistovali. Odrbanci přespávající na nádražích by režimu kazili vizitku sociálně spravedlivé oázy, které se, na rozdíl od nelítostné džungle kapitalismu, problém chudoby a sociálního vyloučení netýká. Nezaměstnanost neexistovala, také nejchudší dělníci mohli přespat na podnikových ubytovnách a svobodárnách. Podobně na tom byli další kandidáti bezdomovství - propuštěnci z vězení. Velké fabriky dostaly příkaz je zaměstnat a ubytovat. „Problém tu byl skrytý,“ vysvětluje ředitel charitativní organizace Naděje Ilja Hradecký. „Potenciální bezdomovci se pohybovali mezi kriminálem, svobodárnou a psychiatrickou léčebnou.“ Systém…

27.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

27.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1554

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte