Slovenskem hýbe neuvěřitelný korupční skandál. Minulý týden kvůli němu padl ministr dopravy, ale nyní - tři měsíce před volbami - už je ohrožena i pozice samotného premiéra Mikuláše Dzurindy. Ve hře je lukrativní kontrakt na dodávku lehkých motorových vlaků pro tamní železnice, o nějž několik měsíců svádí boj dvě zahraniční firmy. O podivnostech kolem soutěže se na Slovensku mluví dlouho, před čtrnácti dny však vybuchla politická bomba. Do médií unikl dopis určený premiérovi, v němž se vlivný poslanec přimlouvá za jednoho z uchazečů - s argumentem, že peníze pro Dzurindovu stranu budou tak jako tak stejné.

Gabo to schvaluje

Kontrakt na 35 vlaků za více než pět miliard slovenských korun (přibližně 3,5 miliardy Kč) získalo konsorcium v čele se švýcarskou firmou Stadler. Výběrová komise, které předsedal premiérův bratr Miroslav (vysoký funkcionář slovenských železnic), o tom rozhodla už před půlrokem poměrem hlasů 9:0. Až potud vše jasné a průzračné. Poražený konkurent, francouzská firma Alstom, se ovšem snaží výsledek zvrátit, a vytáhla k tomu silný argument - její nabídka byla o 822 milionů korun levnější. Dále už je to debata spíše pro železniční odborníky. Švýcaři tvrdí, že jejich vlaky jsou výrazně levnější z hlediska provozu (a jaká náhoda: zrovna o více než 800 milionů), což Francouzi prohlásili za technicky nemožné. Obě firmy se vzájemně obviňují ze zkreslování údajů a balamucení výběrové komise. Z českého pohledu stojí za zmínku, že za…

27.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

27.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte