Když v dobách pověrami zmítaného starého Říma zasáhl blesk dům, chrám nebo monument, znamenalo to jediné - bozi dali najevo svůj hněv. Mohly se očekávat hrozné věci. Před několika týdny, v noci z 27. na 28. května, blesk uhodil do špice obelisku z Aksumu, vztyčeného v centrální části Říma, a ulomil jeho část. Stalo se tak pár hodin před historickou schůzkou na nejvyšší úrovni mezi NATO a Ruskem, která naštěstí dopadla dobře. Možná tedy byl blesk v onu chvíli seslán shůry spíše proto, aby připomněl, že otázka navrácení monumentu Etiopii, odkud pochází, je stále otevřená. Lze jen doufat, že se neblahý ortel ani nyní nenaplní a příští doba přinese této starodávné památce příznivý osud.

Zloději a zachránci

Zhruba dva tisíce tři sta let starý obelisk, původním určením náhrobní kámen, byl přivezen do Itálie v roce 1937 k oslavám dobytí Habeše a - podle rétoriky expanzivního fašistického režimu - k obrození „císařství na osudových pahorcích Říma“. Vztyčený kámen jako by stvrdil naplnění snu o italské říši v severovýchodní Africe, který se začal spřádat už v druhé polovině 19. století. Aksum, odkud obelisk pochází, je zaprášené město (i když v tigrejštině znamená kvetoucí zahradu) nacházející se na náhorní plošině ve výšce 2300 metrů. Etiopští křesťané koptského vyznání jej považují za svaté město. Když tam v roce 1935 dorazili italští vojáci, nalezli nespočet starodávných obelisků - některé dosud vzpřímené, ovšem většina z nich ležela rozbita na zemi.…

26.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

26.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte