Minulé pondělí praskala druhá největší síň pražského městského soudu ve švech. Zhruba sedm desítek členů (a zároveň klientů) První pražské družstevní záložny přišlo na proces s pěti dobrodruhy, kteří ji přivedli ke krachu. „Neprovedli jedinou ekonomicky zdůvodnitelnou finanční operaci. Předstírali obchodní činnost, která neexistovala,“ říká na adresu pětice obžalovaných státní zástupce Boris Havel. U První pražské družstevní záložny si asi tři tisíce lidí uložily bezmála 300 milionů korun. Zkrachovala – stejně jako dvě desítky dalších - na přelomu let 1999 a 2000. Ztracené vklady klientů se až do výše 90 procent budou hradit z kapes daňových poplatníků.

Učeň s notýskem

Před senát soudu předstupuje v krátkých šortkách a s pouty na rukou zrzavý mladík střižený na ježka. Je to hlavní obžalovaný a zakladatel kampeličky Martin Říha (31). I když ho žaloba líčí jako hlavního strůjce podvodu, při němž se z kampeličky ztratilo 276 milionů korun, vůbec nepůsobí jako ten, kdo by složitou konstrukci všech transakcí byl schopen sám vymyslet. Nemyslí si to ani policie, jiný „mozek“ celé operace ale nedhalila. „Na učilišti jsem si založil takovou malou banku a půjčoval spolužákům na jedno procento denně. Do notýsku jsem si psal, kdo mi kolik dluží,“ popisuje vyučený mechanik-elektronik své „celoživotní zkušenosti“, na jejichž základě vedl záložnu. Už samotné založení této kampeličky bylo obskurní. Říha, v té době spolumajitel šluknovského hotelu Praha,…

26.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

26.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte