Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Zahraničí

Černobyl nad městem

Proč je terorista teroristou? Čím se liší od běžného rebela, povstalce, bojovníka? Tím, že znejisťuje všechny: neohrožuje pouze mocenskou strukturu režimu, ozbrojené složky, státní správu, ale doslova celou společnost. Proto se také teroristé snaží být invenčně o krok napřed před svými pronásledovateli. Už si lidé zvykli na pumové výbuchy? Vletíme s uneseným letadlem do mrakodrapu. Je třeba něco jiného? Využijme strachu z šířící se sněti. A co dál? Použijme práškovací letadlo jako šikovný nosič bakteriologické zbraně. Že je to málo a na atomovou bombu nemáme technologii ani peníze? Pak nabízíme „špinavou“ jadernou pumu. Ta v sobě kombinuje konvenční výbušninu a běžný radioaktivní materiál, který je pak rozprášen do okolí. Na rozdíl od standardní jaderné bomby tedy představuje jednoduchou, levnou, nenápadnou, těžko zjistitelnou, ale přesto psychologicky nesmírně účinnou zbraň. Toto vše si lze připomenout při zprávě zveřejněné před týdnem. USA od 8. května zadržují amerického občana Abdullaha al-Muhajira, zřejmě napojeného na Al Kajdu, jenž prý plánoval útok na Washington s pomocí „špinavé bomby“. Teď je coby „nepřátelský bojovník“ v rukou vojenské justice, za mřížemi věznice v Charlestonu v Jižní Karolíně, a může být zadržován neomezeně dlouho, aniž by proti němu bylo vzneseno obvinění. Na případu al-Muhajir lze ukázat posuny nejenom v plánech teroristů, ale i v praktickém výkonu americké spravedlnosti.

Až se to zjistí

„Špinavou“ jadernou bombu…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.