V Orlických horách se odehrává další ekologická katastrofa. Na ploše deseti tisíc fotbalových hřišť tady najednou začaly usychat mladé smrky. Možní zabijáci jsou dva.

Vrah se skrývá ve smrčí

„Jsem přesvědčen, že došlo k úniku škodlivin,“ hledá vnější příčiny Miroslav Sloup z odboru tvorby lesa na ministerstvu zemědělství. Nicméně „chemický šleh“ z české kotliny by museli zaznamenat odborníci a přístroje, kteří tuto oblast monitorují. Podle ředitelky odboru ochrany ovzduší na ministerstvu životního prostředí (MŽP) Evy Rychlíkové k žádnému takovému signálu nedošlo: řeči o vnějším zabijákovi jsou jen snahou lidí na ministerstvu zemědělství zmást veřejnost a „obsedantně zjednodušovat problém, který tkví v celém systému lesního hospodaření a ekonomiky“. V 70. a 80. letech na vrcholcích našich hor plošně umíraly smrky. Příčina byla známá – vysoké koncentrace oxidu siřičitého vznikající spalováním hnědého uhlí. Během deseti polistopadových let proto Česko odsířilo veškeré elektrárny a emise síry klesly o 85 %. Holiny po uschlých stromech lesníci opět osázeli smrkovou monokulturou a půda se začala pravidelně sypat vápnem, které ji mělo neutralizovat. „Vápnění sice neškodí, ale jak je teď vidět v Orlických horách, ani nepomáhá,“ upozorňuje Jakub Hruška z České geologické služby, jeden ze stoupenců názoru, že je třeba vzít v potaz celý ekosystém, a ne jenom krátkodobě řešit následky. Jde o to, že v půdě na vrcholcích, léta devastované kyselými dešti…

24.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

24.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte