Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Volby 2002

Politické strany už zase bojují o hlasy veřejnosti, slibují, často se podbízejí. Stejně tak činily před čtyřmi lety. Plnily ale během uplynulých čtyř let své tehdejší proklamace? Zaslouží si znovu hlas voličů? Informace nutné k odpovědi na tyto otázky poskytne druhá volební příloha Respektu. Tím nejdůležitějším, o co půjde v nadcházejících volbách, je vstup Čechů do Evropské unie. Z analýzy stranických politik je zřejmé, že proevropskou vládu zaručuje 51 % hlasů pro sociální demokraty a Koalici, při pohledu ze Senátu také spolupráce ODA. ODS svou rétorikou, hlasováním ve sněmovně a svým názorem na budoucí podobu EU projevuje ke vstupu do Unie značnou skepsi, byť samotný vstup připouští. Komunisté jsou proti Evropě v samých principech své politiky. Končící volební období odhalilo, že všechny partaje se dokáží dohodnout, když to potřebují. Každá ze stran zastoupených ve sněmovně se pokusila o prosazení některých svých programových bodů, každá z nich ale také výrazně uhnula. Nejvíce je to vidět na ODS, které opoziční smlouva do značné míry svázala ruce. Naproti tomu ČSSD své záměry prosazovala s nemalým úspěchem. Zjednodušeně řečeno, ODS je zaplatila (schválením rozpočtů) a zbývající strany odhlasovaly (v legislativní smršti). Lidovci měli k socialistům hodně blízko v samotném programu (referendum, ombudsman). Komunisté pomáhali při sociálních projektech (plošné přídavky, sociální pojišťovna). Unie svobody byla vládě nejdále, ale také ona (kampeličky, gripeny) uměla pomoci…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.