Lidová strana se během uplynulých čtyř let musela vyrovnat především se ztrátou své doposud nejvýraznější polistopadové osobnosti – předsedy Josefa Luxe. Od jeho předčasného a tragického odchodu se v partaji sváří dvě křídla – „tradicionalisté“ vedení Janem Kasalem a „progresivisté“, které zastupuje současný předseda Cyril Svoboda. KDU-ČSL byla společně s Unií svobody mimo opoziční smlouvu, a tudíž i mimo moc. Přesto lidovci dokázali velice úspěšně vyjednávat s vládou. Byli jí totiž důležitým partnerem při prosazování evropských zákonů.

V souladu s programem

Kromě evropských norem (viz článek na str. VII) podporovali delegáti KDU ve sněmovně i další sociálnědemokratické projekty. Často to bylo v souladu s jejich programem. V něm například stojí, že KDU-ČSL „připraví ústavní zákon o referendu a zákon o ombudsmanovi“. Zákon o referendu dokonce předložili lidovci jako první, ale společně s ČSSD nezískali ústavní většinu. Prošel až vládní návrh zákona o referendu, který kromě lidovců do ústavní většiny podpořili i unionisté a komunisti. KDU-ČSL také jednoznačně podpořila zákon o ombudsmanovi, který už pracuje ve svém brněnském sídle. Významným partnerem pro vládu byla lidová strana i při prosazování reformy veřejné správy – tedy vzniku krajů. Je to celkem pochopitelné, protože v programu lidovců pro volby 1998 stojí: "Zasadíme se o urychlení prací na přípravě a ustavení…

24.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

24.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2252

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte