Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Domov

Hrad Brožíkovi nevěří

František Brožík měl mít pro případ volebního neúspěchu v záloze „trafiku“ na Nejvyšším kontrolním úřadu. Poslanci ODS a ČSSD na dubnové schůzi sněmovny odhlasovali, aby šéfem úřadu zůstal na dalších devět let obecně respektovaný Lubomír Voleník (ODS) a jeho zástupcem - což je především reprezentativní, ale dobře placená funkce - byl právě sociální demokrat Brožík. Jenže konečné slovo má prezident Václav Havel a ten podle informací Respektu návrhu nevyhoví. Jeho mluvčí Ladislav Špaček to sice označuje za „předčasné úvahy“, experti prezidentské kanceláře se však s nimi nijak netají. „Mandát současného vedení Nejvyššího kontrolního úřadu končí 8. července. O jejich nástupcích by proto měla rozhodnout až příští sněmovna,“ vysvětluje ředitelka právního odboru Hradu Brigita Chrastilová. I kdyby ale budoucí poslanci dál trvali na Brožíkovi, prezident ho zřejmě odmítne. A má na to elegantní, těžko zpochybnitelné zdůvodnění. V paragrafu 10 zákona o NKÚ se totiž píše, že do čela úřadu smějí být jmenováni jen lidé, jejichž „morální vlastnosti“ dávají záruku řádného výkonu. „Pan Brožík porušil zákon, když jako poslanec neodevzdal majetkové přiznání za rok 1999. Dosud ostatně nezveřejnil ani loňské příjmy. To se zdá jako dostatečný důvod k odmítnutí,“ míní ředitelka Chrastilová. Podle téhož paragrafu nemůže být viceprezident NKÚ zároveň poslancem ani politickým funkcionářem. Brožík kandiduje do sněmovny, je okresním místopředsedou strany v Rokycanech a členem krajského výboru na…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.