S námi se nebudete nudit, zní základní mantra, kterou bez ustání opakují všude na světě média svým konzumentům. Dobře vědí proč. Výsledky specializovaných studií totiž prozrazují, že čím dál větší procento lidí se při sledování médií chce především bavit.

Kolotočem proti nudě

K největšímu překvapení, které průzkumy přinesly, patří zjištění, že zábavu už lidé očekávají i od pořadů a článků, nad kterými tráví čas proto, že je považují za zdrojové a chtějí z nich získat informace. Důsledkem je, že editoři usilují o co nejzábavnější zpravodajství, a jsou proto často ochotni vyřadit i důležitá sdělení jenom kvůli tomu, že se jim jejich zpracování zdá málo atraktivní. Ředitel amerického projektu Cenzurováno Peter Phillips, který se monitorování takových případů věnuje, nedávno upozornil, že v roce 2000 tak například zapadla reportáž o tom, jak turecká armáda vyhlazuje z mapy kurdské vesnice pomocí amerických zbraní. Novějším příkladem „cenzurovaného“ textu, pak může být článek upozorňující na skutečnost, že nejbohatší nezisková organizace světa – Americká společnost boje proti rakovině - v rozporu se všemi standardy pravidelně vydává více než polovinu svého rozpočtu na režii a platy svých úředníků. Není divu, že jedním z nejskloňovanějších mediálních termínů, se tak postupem času stal pojem infotainment, označující zpravodajství prošpikované nejrůznějšími zábavnými prvky. Za jeho kolébku lze považovat Spojené státy, kde se v roce 1963 po…

21.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

21.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte