Pákistán zažil v uplynulých čtrnácti dnech dvě významné události. Nejdříve se vládce Parvíz Mušaraf nechal referendem potvrdit ve funkci prezidenta na dalších pět let. Poté byl v centru Karáčí spáchán pumový útok proti autobusu převážejícímu francouzské techniky z hotelu do místních loděnic, kde se vyrábějí ponorky pro armádu. I když události spolu nesouvisejí, jsou odrazem Mušarafovy snahy o očistu politiky od korupce a boje proti extremistům. Ani v jednom není úspěšný.

Tři roky na nápravu

Když Mušaraf, čerstvě sesazený velitel ozbrojených sil, v nekrvavém vojenském puči v říjnu 1999 svrhl premiéra Naváze Šarífa, slíbil, že zemi zbaví korupce, hospodářských potíží a islamistických extremistů. Dal se do díla, a aby mu v jeho snažení nepřekáželi politici, rozpustil parlament. Ústavní soud mu dal tři roky na to, aby ukázal, co umí. Nejpozději letos v říjnu proběhnou v Pákistánu parlamentní volby, které mají vrátit moc do rukou civilistů. Svět mu zpočátku příliš nevěřil. Pro Západ se stal vyvrhelem a britské Společenství (Commonwealth) pozastavilo Pákistánu členství. Změnu ale přineslo loňské 11. září. Američané potřebovali pro akci v Afghánistánu regionálního spojence a Pákistán byl nasnadě. Jenže Islámábád udržoval čilé styky s tehdy vládnoucím hnutím tálibánů a pákistánská tajná služba ISI afghánské fundamentalisty vyzbrojovala (podle některých zdrojů dokonce samu teroristickou síť Al Kajda). Mušaraf si mezi tálibány a Spojenými státy vybral ty…

20.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte