Článkem V lomu sedí Indián a je šťastný (Respekt č. 51/2001) se geolog Václav Cílek pokouší obhájit tezi, podle níž lomy nemusejí být pro přírodu a krajinu pouze přítěží. Slova o tom, že povrchové dobývání může být v souladu s přírodou, samozřejmě znějí – zvláště uchu těžaře – nanejvýš libě. Skutečnost ale zdaleka není tak růžová, jak by se z dotyčného textu mohlo zdát.

Opatrnost především

Jestliže se lom „zakusuje“ do málo členitého, jednotvárného terénu, může být výsledná krajina skutečně zajímavější, a tedy i hodnotnější, jak Václav Cílek podotýká. Narušuje-li však vyhraněný přírodní reliéf, jako je tomu v případě izolovaně stojících kopců, má na krajinný ráz vysloveně destruktivní účinek. Při posuzování vlivů těžby ovšem nemůžeme zůstat jen u zřetele krajinného. V potaz je nutné brát také kvalitu dotčeného ekosystému. Těžební zásah lze připustit pouze tehdy, pokud nově vytvořený ekosystém nebude (alespoň v delším časovém výhledu) kvalitativně zaostávat za ekosystémem „výchozím“. Tuto podmínku nelze zaručit v případě, kdy jsou těžbou zasažena přirozená lesní společenstva nebo nelesní společenstva v kontextu okolní krajiny ojedinělá. Tyto přírodní formace bývají produktem tisíce let trvajícího vývoje, který je ze své podstaty neopakovatelný. Neexistuje tedy ani teoretická možnost, jak taková společenstva rostlin a živočichů na místě vytěženého lomu obnovit.…

02.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

02.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte