Dlouho avizované překvapení se stalo skutkem: na železnici zdražilo jízdné. Ceny jízdenek šly nahoru až o dvě třetiny. A na konci ledna čeká pasažéry ještě jeden cenový skok, tentokrát o sedm procent. Dráha se tak probojovala na druhé místo v nejdražších dopravních prostředcích - hned za automobil s jednočlennou posádkou.

Do tepla za volant

Loňská čísla agentury Sofres Factum mluví jasně. „Stále přetrvává snižování zájmu o kolektivní způsob dopravy a roste obliba automobilu, i přes náklady, které z toho plynou,“ sděluje výzkum, který se zabýval občanskými preferencemi v dopravních prostředcích. Stejný výzkum také ukázal, že zatímco u hromadné přepravy obracejí Češi každou korunu, u pohodlí a luxusu auta už na peníze tolik nehledí. Rostoucí cena veřejného jízdného totiž přiměla 14,1 procent zdejších občanů vyměnit autobus a vlak za vlastní automobil, zdražení benzinu ale naopak z auta na nádraží vyhnalo jen 9,5 procenta. Důležitost ceny pro ochotu lidí vystavit se omezením a nepříjemnostem hromadného cestování dokumentuje i statistika samotných Českých drah (ČD). Úbytek pasažérů, který železnici pronásledoval celou druhou půli devadesátých let, se totiž v roce 2000 podařilo zastavit právě chytrou cenovou politikou - slevami pro mladé, kilometrickou bankou a podobně. Chtějí tedy dráhy dnes zákaznickou křivku obrátit opět směrem dolů? To by v zemi, kde ministerstvo životního prostředí označilo už před šesti lety automobilismus za "ekologický…

02.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

02.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte