Přestane vláda splácet státní dluh? Nebo opustí poslední jistotu občanů a devalvuje měnu? Minulý týden krizí zmítaná Argentina tyto dohady ukončila; provedla obojí. V pátek poprvé neuhradila splátku ze státního dluhu, jenž dnes dosahuje 141 miliard dolarů. Zároveň nový prezident Eduardo Duhalde, už pátý muž v tomto úřadě během čtrnácti dnů, potvrdil devalvaci jako hotovou věc. Peso po deseti letech opustí svůj pevný kurz 1:1 k dolaru - v pátek večer jen nebylo jasné, zda klesne o 30 či 40 procent. Hlavní otázka ale dnes zní jinak: Dovede Duhalde zemi k řádným prezidentským volbám v prosinci 2003? Nebo dají Argentinci přednost vládě silné ruky, zhruba ve stylu venezuelského plukovníka Cháveze? Západní komentátoři považují za úspěch už samotný fakt, že zatím nikdo nevolá po návratu vojenského kabinetu. Vzpomínka na (oficiálně uváděných) 9000 obětí vládnoucí junty z let 1976–83 je na to příliš živá.

Raději Mickey Mouse

Život v zemi, která se už čtvrtým rokem potácí v recesi, není nic příjemného. Bez práce je každý pátý Argentinec a sám Duhalde ve své inaugurační řeči konstatoval, že 40 procent obyvatel žije pod hranicí chudoby (není jasné, zda měl na mysli oficiálně uznávaný limit jednoho dolaru na den nebo argentinskou minimální mzdu 200 dolarů). Projevilo se to už v říjnových doplňovacích volbách do Senátu: podle Buenos Aires Herald odevzdala třetina voličů lístky prázdné nebo roztrhané, případně vyplnili jména komiksových postav. Demonstrace…

02.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

02.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte