Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zahraničí

Hrdinové ve Vídni

Rudolf Edlinger, bývalý rakouský ministr financí za sociální demokraty (SPÖ) a dnes řadový poslanec, se před několika dny dostal do konfliktu se zákonem o zákazu oživování nacismu. Během projevu poslankyně Heleny Patrikové-Pabléové, mluvčí strany Svobodných v otázkách bezpečnosti, zvolal „Sieg Heil!“. Edlinger je známý antifašista a člen dokumentačního archivu rakouského odboje. Často se však neudrží. O Svobodných jednou prohlásil, že jsou modré svině (modrá je stranická barva Svobodných), a poté se snažil vymluvit poukazováním na veselá zvířátka, znázorněná na své kravatě. Nyní tvrdil, že ho přemohly emoce - nechal se Patrikovou-Pabléovou vyprovokovat. A navíc vlastně zvolal „Nyní už chybí jen Sieg Heil!“, aby prý vyjádřil nesouhlas s jejími štvavými slovy. Ale omluvit se už nemohl. Obě vládní strany, lidovci (ÖVP) a Svobodní, opustily sněmovnu, když Edlinger příští den přišel k řečnickému pultu. V den výkřiku, 18. dubna, se měl parlament zabývat finančními záležitostmi a reformou vysokého školství. Ve sněmovně ale vládla napjatá atmosféra kvůli událostem, které se strhly ve vídeňských ulicích o dva dny dříve. Na Heldenplatzu (náměstí Hrdinů) se konal sraz neonacistů, doprovázený protidemonstracemi levicových aktivistů. Poslanci opozičních sociálních demokratů a zelených vládu obvinili, že sraz neonacistů povolila zrovna na místě, kde Vídeňané v roce 1938 oslavovali anšlus Rakouska k Hitlerově Německu. Pravicové spolky se na Heldenplatzu sešly proto, aby daly najevo…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.