Ve čtvrtek odpoledne převzal v pražském divadle Archa Jihoafričan Zackie Achmat od české nevládní společnosti Člověk v tísni cenu Homo Homini. Soška, kterou si tento HIV pozitivní filmař z Prahy odveze, symbolizuje především úctu k osobnímu nasazení, s nímž vede kampaň za dostupnost léků pro nemocné AIDS na svém kontinentě. Oceněním nemocného muže, odmítajícího brát léky proti smrtelné chorobě do té doby, dokud nebudou dostupné pro všechny, zároveň pořadatelé otevřeli i festival Jeden svět. Díky světově unikátní přehlídce filmů o lidských právech mají Češi až do středy šanci nejen sledovat v tuzemsku běžně nedostupné filmové dokumenty ze všech koutů planety, ale především přemýšlet nad tím, co vlastně globální zásah Člověka v tísni pro nás pro všechny znamená.

Jak to začalo

Příběh společnosti, která před časem začala jako první na světě organizovat humanitární akce ve válkou zmítaném Afghánistánu a dnes je tam nejdůležitějším partnerem OSN při organizaci návratu uprchlíků, je v českých poměrech pozoruhodný. Dokonce natolik, že stojí za to si připomenout jeho klíčové body. Člověk v tísni začal neoficiálně fungovat před deseti lety. Tehdy se několik dobrodružněji založených postav mezi českými novináři rozhodlo, že bídu, kterou vidí na svých cestách po neklidných oblastech světa, nestačí jen popisovat. K reportážím se postupně přidávaly pokusy přivézt strádajícím lidem pomoc. Začalo to distribucí potravin v Náhorním Karabachu, pak přibyla Bosna,…

16.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

16.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Kontra

editor

kontra-1 (kopie)
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 392

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte