Utrácejte, vyzývá česká vláda občany. Pomůže to naší ekonomice a tím i celkové životní úrovni ve státě. Česko se tak při letmém pohledu stále více podobá běžné konzumní společnosti Západu. Každý návštěvník světa kreditních karet, spotřebitelských úvěrů, leasingů či blyštivých hypermarketů ale brzy sezná, že i něco tak zdánlivě jednoduchého jako utrácení peněz má svá úskalí a je vlastně potřeba se mu naučit. Ještě o něco více riskují ti, kdo se rozhodli utrácet dřív, než stihli zbohatnout.

Proti základům kapitalismu

Když letos v březnu oznamoval Český statistický úřad příznivá čísla o růstu hrubého národního produktu za loňský rok (3,6 %), stála rostoucí útrata domácností na čelném místě mezi příčinami ekonomického vzestupu. Ten vedle soukromé spotřeby obstarávají i vládní výdaje, investice a export. V krátkodobém výhledu je ale spotřeba domácností zásadní - na růstu HDP se v Česku podobně jako jinde v Evropě podílí asi polovinou (a v USA, kde vláda utrácí méně, dokonce více než šedesáti procenty). Těžko se proto divit, že kabinet občany za jejich rozhazovačnost pochválil a pobídl je, aby tak činili ještě s větší pílí. Jedna věc ale na té chvále mate, alespoň v Česku. Dějiny kapitalismu přece ukazují, že v počátcích jeho rozvoje - a právě ten my dnes prožíváme - platily za úctyhodné ctnosti úplně jiného druhu. Podrobně vše popisuje například německý sociolog Max Weber ve své stati „Protestantská morálka a duch kapitalismu“. Připomíná třeba, že…

16.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

16.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2453

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte