Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Kultura

Mimochodem

Je milé vzpomínat na dávná jara plná neklidu a dychtivého očekávání nevšedních zážitků. Čas, kdy roztává zimní zatuhlost a vzduch se rozechvěje nejen hmyzími křidélky, ale i milostnými přísliby, je odedávna nevyčerpatelným zdrojem lyriky. A když se k stáru hormonální vlnobití ztiší, lze objevit i jiné poetické stránky jara. Například v jarním úklidu. Za nejúctyhodnější pokládá česká veřejnost podle průzkumů povolání lékaře, zatímco uklízečství najdeme na nejnižší příčce. To je vzhledem k nízkým nárokům na vzdělání a odpovědnost celkem pochopitelné, nicméně profese, jež zbavuje kousek světa nečistot a činí z něj trochu snesitelnější místo k životu, má jistě také svůj étos. Kdo byl v dobách normalizace odsouzen k podřadným pracím, kdo uklízel metro, přikládal v kotelně anebo střežil někde na venkově čistotu pramenů, prospíval zemi i národu zřejmě víc, než vítězové ve funkcích. Anebo alespoň méně škodil. Ani domácí uklízení není tak prostoduchou činností, za jakou bývá pokládáno. Lze u něj dokonce rozpoznat dva základní filosofické přístupy. Při prvním se pozornost zaměřuje na povrch, na viditelný líc reality, který lze celkem rychle a efektivně uvést do shody s obecnou představou uklizenosti: nábytek se leskne, kouty jsou vysmýčeny, hřbety knih srovnány a vše nadbytečné, co by se v prostoru zmateně kupilo, je odsunuto mimo dohled kamsi do šuplíků či komor. Víme, že se jednou budeme muset s onou změtí pozůstatků odžitého času nějak vypořádat, vytahat ji z komor, roztřídit…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.