Bývalá čtyřkoalice a nedávno i ODS ohlásily, že dnešní důchodový systém je neudržitelný, a proto ho po volbách změní. Pro sebe si ovšem nechaly důležité „detaily“. Volič ODS by se mohl ze všech vyjádření Václava Klause domnívat, že brzy po volbách bude na státní důchodový účet odvádět už jen 10 či 15 % ze mzdy (místo dnešních 26 %) a zbytek si bude moci spořit sám. Chyba lávky. Tak bude vypadat výsledný stav někdy kolem roku 2030. V článcích lidí z ODS se o tom nemluví, na přímý dotaz to však potvrzuje stínová ministryně práce Libuše Benešová: „Ano, reforma bude pozvolná, rozložená zhruba do třiceti let.“ Příznivec Unie svobody a lidovců by si zase mohl myslet, že volí tzv. třípilířový systém (v něm lidé přispívají méně na státní důchody, zato si povinně spoří u zvoleného penzijního fondu). Opět mýlka. „Povinné spoření je třešnička na dortu a vůbec nemusí být,“ říká důchodový expert Unie svobody, poslanec Stanislav Volák. Podle něj je jen třeba povzbudit lidi k tomu, aby pracovali déle a spořili si. A hlavně až do roku 2020 garantovat důchodcům průměrnou penzi ve výši 45 % průměrné hrubé mzdy.

ODS: Češi jsou šetřiví

ODS má jasno o prvním kroku reformy. Každý se dozví, kolik vlastně na důchody odvádí. Ze zmíněných 26 % je na výplatní pásce vidět jen čtvrtina, zbytek hradí zaměstnavatel (pochopitelně ale ze zaměstnancovy mzdy). Toto zprůhlednění slibovala i současná vláda, ale dodnes ho neprovedla. Celou „důchodovou daň“ chce ODS postupně snížit…

10.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

10.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte