Každá změna amerického prezidenta vyvolá ve Velké Británii debatu o stavu „zvláštního vztahu“ s USA - ač proevropský expremiér Edward Heath, jenž začátkem 70. let vedl zemi do Evropské unie, dává přednost nálepce „historický“ namísto „zvláštní“. Tato debata jde přímo do srdce toho, jak Británie vidí sebe a své místo v moderním světě: Je citově atlantická, nebo geopoliticky evropská? A je snad možná kombinace obou příklonů? Tyto otázky ožívají právě teď, když do Bílého domu nastoupil George W. Bush.

Raketový deštník…

Vztah vůči EU je v centru britské politiky. Konzervativci, vcelku eurofobní strana, od roku 1979 považovali za hlavního spojence Británie spíše USA než evropské země. Margaret Thatcherová obvinila evropský kontinent, že zavinil závažné problémy 20. století, jejichž jediným řešením byla aliance anglicky mluvících zemí. I když jsou takováto emocionální prohlášení nutně zjednodušující, jsou silně usazená v povědomí britské veřejnosti - oficiálně je symbolizuje kaple v katedrále svatého Pavla věnovaná americkým obětem v obou světových válkách. To vše funguje už dlouho. Ale nynější změna ve Washingtonu má navíc zvláštní rezonanci v Bushových plánech na štít národní raketové obrany. Kritici argumentují, že tento systém, který má zachytit eventuální raketový útok z ligy států tzv. odpadlíků, jako je Severní Korea, poruší dohodu o protibalistických střelách mezi USA, Ruskem a Čínou. Británie je v centru této debaty, neboť USA by musely…

07.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 32 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

07.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 32 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte