Zaslouží si za své činy někdo zemřít? Máme právo člověka odsoudit k smrti a rozsudek pak vykonat? Tváří v tvář událostem posledních čtyř měsíců je nutné si tyto věčné a nepříjemné otázky opět položit a opět na ně hledat odpověď. Terorista, který má na svědomí životy tisíců lidí, pedofil, který způsobil dítěti nepředstavitelné okamžiky hrůzy před předčasnou smrtí, či pomatený mladík, který se připojením k zločinecké organizaci možná dopustil vlastizrady - mají právo žít, nebo je společnost oprávněna jejich životy ukončit? Moderní liberální humanismus nabízí tuto neuspokojivou odpověď: Je docela možné, že právo na život nemají, připustíme-li ovšem, že my jako jednotlivci, z nichž se skládá naše společnost, máme právo jim život vzít, dostáváme se na jejich úroveň. Tento složitý a osobně těžce prožívaný postoj většiny moderních západoevropských elit poněkud nešťastně zbagatelizoval Zbyněk Petráček ve svém komentáři Finále v Tora Bora (Respekt č. 51/2001), když se na pozadí mého článku uveřejněného v Lidových novinách nepřímo vyslovil pro udělení trestu smrti teroristům.

Ne rituálním vraždám

Ptá-li se Zbyněk Petráček: „Je skutečně odmítání trestu smrti pro teroristy s krví na rukou dokladem ,humanistického liberalismu'? Má mít ochrana práv jednotlivce vždy absolutní přednost před ochranou lidských životů a celých komunit?“ zjednodušuje nejen humanistický přístup, ale i celý problém trestu…

52.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

52.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte