Na minulou schůzi vlády přinesl ministr Karel Březina v tašce materiál, ve kterém se skrývá malá revoluce. Jde o analýzu popisující, co této republice přineslo zpřísnění drogových zákonů. Výsledek je jednoznačný: nic z toho, co autoři před třemi lety slibovali. Novela neztížila přístup mladší populace k drogám, nezkomplikovala život překupníkům, ale naopak nepřímo zavinila boom extrémně nebezpečné drogy jménem heroin. Analýza Mezirezortní protidrogové komise však nabízí i pozitivní čtení: díky ní mají čeští voliči i jejich politici vůbec poprvé k dispozici důvěryhodné informace o tom, jak to vlastně v této zemi s drogami vypadá.

Je to vaše věc

„Každý svéprávný člověk má svrchované právo svobodně se zničit drogami. Stát mu nesmí tuto svobodu omezovat. Avšak není stát povinen zabránit jiným, aby ho do této nesmírně nebezpečné situace přiváděli?“ Na otázku slavného filozofa Karla Poppera by většina z nás zřejmě odpověděla kladně a moderní svět se s ní vyrovnává už zhruba od revolučních šedesátých let, které drogy poprvé představily v masové míře. Zpočátku se diskutéři přeli o to, zda je přijatelné někoho zavírat do vězení jen za to, že k dosažení pocitu štěstí používá látky, které nejsou oficiálně povoleny. Příznivci represe měli nakonec v praxi navrch. Po letech se ale zjistilo, že popularita „nezákonných“ drog je stále větší, postihy jejich konzumentů čím dál dražší, a navíc k ničemu nevedou. Takže evropští politici se zhruba od začátku…

47.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

47.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Kontra

editor

kontra-1 (kopie)
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 392

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte