Zámožný člověk zpravidla mívá zahanbující pocit viny, octne-li se tváří v tvář bezvýchodné chudobě. Zoufalství a beznaděj jímá i mě, když se občas toulám po zaostalých končinách světa s peněženkou sice dost splasklou, ale pořád ještě mnohonásobně plnější, než jakou disponují všichni kolem. Mohu sice tu a tam jednotlivce obdarovat, odstranit obecnou bídu ale nikoli. Chápu proto do jisté míry postoj biskupa Václava Malého, jak jej formuloval ve svém článku Vyjmout trám z vlastního oka (Respekt č. 43/2001). Řekněme si ale rovnou, že je to postoj mylný.

Štědrý Západ

Zámožnost není příčinou chudoby ve světě. Zboží není krajíc, z kterého jednomu ubývá tím, že z něj ukusuje druhý. Co se trámů v oku týče, má jich západní (zámožný) svět jistě hromádku, ne však trám pyšné bezohlednosti, jak se stalo módou mu připisovat. „Je nemravné zapomínat na miliony trpících. Každodenní skon mnoha hladovějících v Súdánu, Etiopii nechává mocné tohoto světa netečné,“ píše pan biskup Malý. Nenapadá ho už, že i Západu lze křivdit. Postavu nadutého, tlustého bohatce zbídačujícího lidové masy vynalezl Marx. Je to samozřejmě nesmysl, protože ve skutečnosti nemůže kapitalistu postihnout nic horšího než právě zbídačené masy. Stejně tak se mýlí a Marxovu rétoriku bezděčně přejímá i citovaný řádek z textu Václava Malého. Západ totiž na miliony trpících prokazatelně nezapomíná. Právě západní společnost je soucitnější než kterákoli jiná. Hladomory v Súdánu a propastná bída mnohde…

47.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

47.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte