Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Rozhovory

Možná se nejdřív musíme rozdělit

Rámeček

JOSI KLEIN HALEVI se narodil roku 1953 v newyorské rodině s východoevropskými kořeny. V mládí se stal členem pravicového židovského hnutí, zúčastnil se akcí na podporu sovětských Židů (v r. 1972 zorganizoval manifestaci přímo v Moskvě). Své zkušenosti zachytil lehce ironickou formou v prvotině „Vzpomínky židovského extremisty“ (česky vyšlo letos v nakladatelství Sefer). Po odchodu do Izraele začal směřovat od extremismu ke kulturní a náboženské otevřenosti (dva roky strávil na cestách po palestinských mešitách); výrazem jeho složitého vývoje je i kniha „At the Entrance to the Garden of Eden“ (2001) zabývající se vztahem judaismu, křesťanství a islámu. Žije v Jeruzalémě, živí se jako novinář: je pravidelným komentátorem dění na Blízkém východě pro The Los Angeles Times, dopisovatelem The New Republic, The Jerusalem Report, The Washington Post a The New York Times. Josi Klein Halevi je ženatý, má tři děti.

Jaký to má dopad na izraelskou společnost, když dojde k sebevražednému útoku?

První reakce na sebevražedný bombový útok je vždycky emocionální: prohloubí se naše identifikace s osadníky ze Západního břehu a Gazy. Po každém teroristickém útoku na izraelská města dochází víc Izraelců k názoru, že problémem není okupace Západního břehu, ale život v jakékoli části země. Stále více Izraelců je přesvědčeno o tom, že dohoda s Arafátem není možná, ale spousta lidí na světě tomu vůbec nerozumí.

Dohoda není možná

Vy si…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.