Nepříliš důvěryhodné zápolení české vlády s obviněním, že vytváří korupční prostředí, připomíná příběh Socialistické dělnické strany Španělska (PSOE), která na Pyrenejském poloostrově vládla do roku 1996. Zprvu úspěšně, neboť přivedla zemi do euroatlantických struktur, poté ale zabředla do korupčních skandálů, které jí podlomily nohy.

Dobrý rozjezd

Stranický šéf Felipe González nastoupil v roce 1982 do úřadu ministerského předsedy jako miláček národa i médií. Charismatický představitel progresivní levice neměl na politické scéně rivala. Socialisté mu důvěřovali, protože „věděl, jak lidem věci podat a vysvětlit“. Společnost ovlivnil do té míry, že se léta jeho vlády začala nazývat obdobím „felipismu“. Devadesátá léta však znamenala pro PSOE pohromu. Na povrch vyplavaly skandály, které zastínily ekonomické, státoprávní a zahraniční záležitosti. Ať se jednalo o případ barcelonské poradenské firmy Filesa, související s nelegálním financováním strany, či o zneužití informací, kterého se dopustil Mariano Rubio, vládou jmenovaný guvernér centrální banky Banco de Espaňa, nebo o nezákonné obohacování Juana Guerry, bratra místopředsedy vlády. Série afér vedla k pádu kabinetu v roce 1996 a krizi, ze které se socialisté ještě pořádně nevzpamatovali. Řečeno slovy Joaquína Leguina, bývalého předsedy madridské pobočky PSOE: "Pro stranu nejsou hlavním problémem prohrané volby, ale dosud chybějící očista minulosti. "K drastickému úbytku podpory přispěla média,…

47.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

47.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte