Firma navrhne zadání pro veřejnou soutěž. O pár měsíců později se sama téže soutěže zúčastní. Soutěž navíc není otevřená, zadavatel vyzve jen vybrané konkurenty. Někteří z nich nemají s podobnou zakázkou žádné zkušenosti, a dokonce jsou výzvou překvapeni. Jak asi soutěž dopadne? Odpověď přinese toto pondělí. Komise na ministerstvu zdravotnictví rozhodne, kdo bude od příštího roku provozovat Národní registr transfúzní služby (Transnet). Pokud pětimilionovou zakázku nedostane brněnská firma Amis (vlastněná pražskou ICZ), bude to překvapení.

Vypečené studie

Zdaleka přitom nejde jen o zmíněných pět milionů. Rezort zdravotnictví dostal na letošek více než sto milionů korun na zdravotnické informační systémy. Přišel totiž s plánem, že dnešní registry (vedle už zmíněného transfúzního například onkologický, registr dárců kostní dřeně, diabetologický či kardiochirurgický) propojí a vybaví je modernější technologií. Uvažuje se také o tom, že do jednotné sítě by vstoupily i zdravotní pojišťovny a sociální úřady. Myšlenka sbírat data jen jednou a využít je pro všechny účely zní rozumně. Problém je v něčem jiném. Ministerstvo totiž odmítá sdělit, za co zmíněných sto milionů korun vlastně utratilo a kterým firmám zakázky zadalo. Okolnosti soutěže o Transnet důvěru zrovna nevzbuzují. Transfúzní registr je věc stará desítky let. Nejsou v něm zdaleka všichni dárci krve, ale jen ti, kdo mají vzácné kombinace krevních znaků. "Člověk si může proti znakům, které sám…

47.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

47.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte