Filmový festival ve stotisícovém německém městě Cottbus nemůže být velkou akcí. Na mnohdy esoterických filmech z východní Evropy, plných deziluze, v nichž navíc nehrají žádné mezinárodně uznávané hvězdy, lze jen těžko postavit stroj na publicitu. Festival navštíví zhruba 10 tisíc diváků a velké německé deníky mu věnují většinou jen malou zmínku. Přehlídka vznikla před jedenácti lety díky nadšencům z německých filmových klubů a snažila se zachraňovat zbytky mizejících kinematografií z evropského Východu. I letošní ročník, oficiálně uzavřený před dvěma týdny, ale podpořil tezi, že původní předpoklad byl mylný. Zpočátku bylo na programu jen pár filmů, letos jich diváci viděli rovnou stovku. Mnohé z nich jsou vynikající nebo aspoň velmi dobré. Tomu, že východoevropský film je existenčně ohrožen, nenasvědčuje zhola nic.

Třikrát pravda

Do zapadlé albánské vesničky přichází koncem sedmdesátých let z Tirany nový učitel biologie Andre. Ve škole panuje revoluční bdělost. Všechny třídy musí každý týden stavět ve stráni nad vesnicí ideologická hesla z kamenů. Učitelé pak kameny bílí vápnem. Andre se postupem času seznámí s otcem jednoho chudého žáka. Je to ovčák, žije v děravé bačovně, neumí číst ani psát a učitele prosí o sepsání žádosti o sídlištní byt. Jeho syn se však dopustí před ředitelem školy výroku, že „Čínská lidová republika je revizionistická“. A stane se ještě něco horšího: zbloudilé ovčákovy ovce přejdou přes hesla a poboří je. Ovčák je…

47.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

47.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte