Když v roce 1995 zakládalo hlavní město Praha První městskou banku, mluvilo se o bankovním ústavu soustředěném na komunální projekty a rozvoj města. Ale pak se to nějak zvrtlo. Banka začala půjčovat na obchody se zbraněmi, hazardní hry či plány zemědělských velkofarem. V kolonce jejích úvěrů s minimální šancí na splacení se nakonec ocitly bezmála dvě miliardy korun. Radnice se proto rozhodla banku prodat, předtím od ní ale za 660 milionů korun odkoupila špatné úvěry. Očištěný ústav nakonec získala Česká pojišťovna, vlastněná finanční skupinou PPF. Jenže centrální banka považuje nového vlastníka za velkou neznámou a váhá, zda mu má finanční dům přiklepnout. To je příznačná tečka za historií instituce dokumentující neschopnost, nezodpovědnost a možná i korupci radnice hlavního města Prahy.

Mám svoje příkazy

Případ První městské banky je pravým dítětem své doby: ukazuje nejen neuvěřitelně lehkomyslné přidělování úvěrů, ale i zájmové střety politicko-podnikatelského propletence. Nevýhodné obchody banky nebyly dlouho navenek vidět. Vše se vlastně vyvalilo až koncem loňského roku, když banka městu předložila seznam svých klasifikovaných – tedy de facto ztracených - úvěrů. Přitom nešlo přehlédnout, že ve firmách inkasujících tyto problémové půjčky seděla řada politiků a lidí z vrcholného vedení banky. Ukázkovým případem je pražská firma Eurospektrum Group. U jejího zrodu stál v únoru 1993 budoucí pražský primátor a předseda dozorčí rady PMB Jan…

46.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

46.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte