Toto úterý představí Evropská komise nejsledovanější posudek na kandidátské země - pravidelnou hodnotící zprávu. Bude čtvrtá v pořadí a svého druhu poslední. Příští rok už bruselští úředníci doporučí, které státy splnily podmínky elitního evropského klubu a mohou se stát při nejbližším rozšíření členy Unie. Dalo by se říct, že jde o konečné varování, s čím by měly postkomunistické země skoncovat a co ještě napravit. Přestože se předpokládá, že zpráva vyzní pro Česko pozitivně, upozorní na několik věcí, které se mu po vstupu do EU nebudou trpět. Podívejme se na ně.

Pozor na článek 50

Obsah následujících řádků by pro nikoho, kdo strávil poslední rok v české kotlině, vlastně neměl být překvapením. Komise Zemanově vládě vytkne zadávání veřejných zakázek bez tendrů, tedy zneužívání článku 50 příslušného zákona, který umožňuje obejít výběrové řízení a přiklepnout výdělek předem vybranému zájemci. Česká exekutiva zvolila tento postup mnohokrát - stačí vzpomenout jmenování poradců pro privatizaci energetiky a plynárenství, kontrakt na výstavbu dálnice do Ostravy anebo zakázku telekomunikačních služeb pro stát. Podezření z korupčního chování vlády přirozeně dolehlo až do Bruselu. V kancelářích Evropské komise je možné zaslechnout následující otázku: Českou republiku přece nepostihl uragán ani žádná jiná živelní katastrofa, která by vládu dostala do tísně a přiměla rychle jednat bez vyhlášení výběrového řízení, tak proč ministři použili zmíněný článek 50…

46.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

46.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte