„Do východní Evropy bych nikdy neinvestoval. Cenám na vašem trhu nevěřím a vašim regulátorům také ne,“ říká bělovlasý muž s rukama za hlavou a nohama na stole. Mezi chicagskými právníky platí profesor John Wing (66) za legendu: díky němu americká Komise pro cenné papíry v roce 1964 poprvé vyhrála soud kvůli zneužití důvěrných informací, tzv. insider trading. Po chvíli svůj příkrý úsudek ještě upřesňuje: "Neinvestoval bych ani jinam do Evropy s výjimkou Británie. Nemám na to odvahu. "Mezi americkými autoritami přes kapitálový trh je chicagský profesor naprostou výjimkou - ostatní říkají na adresu Evropy spíš kulantní zdvořilosti. Základní fakt ale nepopírá nikdo: Američané regulují svůj kapitálový trh lépe a úspěšněji než Evropané. Čím to?

Podnik pana Sadhíra

Jednu ukázku za všechny publikoval v srpnu Wall Street Journal. Německý podnikatel indického původu Sadhír Bhatjá úspěšně manipuloval cenou své internetové firmy na tamním burzovním trhu Neue Markt. Jednoduše rozeslal do 600 redakcí před uzávěrkou zprávu, že jeho firma bude vbrzku odkoupena velkým investorem. Nebyla to pravda, nicméně cena akcií díky otištění neověřené zprávy načas stoupla o téměř 200 % a Bhatjá vydělal. Zkrátka - klasický zločin na kapitálovém trhu, o jaký se běžně pokoušejí i podvodníci ve Spojených státech. Wall Street Journal se však pozastavuje nad tím, že německé úřady nedokázaly manipulátora potrestat (vyšetřování bylo zastaveno „pro nedostatek důkazů“). A podobná…

46.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

46.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte