Král Záhir Šáh, který v Afghánistánu vládl do roku 1973, se chce vrátit do vlasti. A to s pomocí opozice, vzdorující tálibánům v severních provinciích země. Tato nenápadná zpráva z prvního říjnového dne je překvapením. Záhir Šáh dosud do dění v Afghánistánu nezasahoval a k oběma bojujícím stranám měl chladný vztah. Ovšem v nynější době, kdy počínání tálibánů žene zemi do katastrofy, svůj nestranný postoj změnil. Vsadil na Severní alianci, podivuhodný spolek, který se právě stal spojencem světového boje proti terorismu.

Proti Usámovi

Severní aliance vznikla na podzim 1996, poté co vojska tehdy málo známých tálibánů obsadila hlavní město Kábul. Dosavadní nepřátelé, uzbecký generál Abdul Rašíd Dostúm a tádžický polní velitel Ahmad Šáh Masúd, byli z toho natolik v šoku, že spojili své velké a dobře vycvičené armády, aby tálibánům mohli čelit. Přidal se k nim lídr afghánských šíitských Hazárů Abdul Karim Chalílí a další vůdci. Například Abul Rasul Sajáfa, afghánský Paštun a údajný stoupenec vahhábismu (militantního náboženského účení, které odmítá jakékoli figurální zobrazování). Nebo další Paštun, polní velitel Ismajíl Chán, jenž poté padl do tálibánského zajetí a nedávno se vrátil na scénu po útěku z vězení v Herátu.Podivuhodná směsice různých frakcí a národností hovoří o tom, že Severní aliance nikdy nebyla spojenectvím, které by se dalo interpretovat jako ukázka boje menšinových afghánských etnik proti většinovým Paštunům, ale politicky…

41.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

41.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte