V úterý začne útok. Na přesně stanovené cíle v Afghánistánu padnou bomby z amerických bombardérů, do přesně stanovených lokalit se snesou parašutisté, speciální komanda pátrající po stopě Usámy bin Ládina dříve či později najdou strůjce světového teroru a předvedou ho v řetězech před americkou spravedlnost - živého, nebo mrtvého, jak přikázal prezident Bush. Kábulu se zmocní a tálibány vytlačí vítězná Severní aliance (Severní čtyřkoalice, řekl by český skeptik při pohledu na její možné vnitřní pnutí), zbylí teroristé se rozprchnou a Afghánistán se po čtvrtstoletí zařadí do rodiny světové demokracie. Takto by mohl vypadat ideální scénář příštích dnů.Jenže realita je a bude složitější - nejenom kvůli téměř nepředvídatelné situaci na místě samém, nejenom kvůli staré zkušenosti, že v této zemi ještě žádný dobyvatel neuspěl, ale i z vnitřních důvodů Západu a jeho pocitu sounáležitosti se spojenci, jak dosavadními, tak potenciálními. Mnoho lidí na celém světě si klade otázky: Je vojenský úder na území Afghánistánu skutečně nezbytný a zcela zdůvodněný? Je jedinou možnou odpovědí? Máme se s ním ztotožnit? Zde spočívá zřejmě hlavní příčina dlouhého váhání.

Důvod je jasný

Ve čtvrtek uplyne už měsíc od teroristického útoku na New York a Washington, respektive na celou západní civilizaci, záleží na úhlu pohledu. Jak to, že Američané ještě neodpověděli silou? Abychom však mohli uvažovat o datu odvety, musíme nejprve zvážit její cíle a priority. Má úder…

41.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

41.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte