Ruský prezident Vladimir Putin sice Ameriku vzápětí po spáchání teroristických úderů ujistil o podpoře, přesto se nezdá, že by Rusové byli výjimkou z trendu, který se začal rozmáhat v mnohých částech světa: svalovat vinu za útok i na Spojené státy samotné. Jako příklad může posloužit Marina Rostovová, účastnice Mírové konference kavkazských žen, konané minulý týden v jihoruském městě Soči. Prohlásila, že jsou tyto události „tragické a nelidsky kruté“. Dodala ale, že „Američané si o to s odpuštěním koledovali. Dostali přes prsty, protože se všude derou.“ Její názor jako by rezonoval podstatnou částí Ruska. Čtyřicet procent dotázaných v průzkumech veřejného mínění vyjadřuje soucit, nicméně Ameriky jako takové jim líto není.

CD z tržnice

Konference v Soči se účastnila také Zeinab Adlanová, padesátnice s tradičním šátkem přes hennou planoucí vlasy. Pocházi z horské vesnice v Dagestánu, v tamějším hlavním městě Machačkale vede nemocnici. Válku zná zblízka od roku 1994, kdy se v sousedním Čečensku rozdmýchaly boje a první zástupy uprchlíků přešly přes hory. „Bojím se války, bojím se nasednout na zpáteční letadlo,“ vyprávěla. Ačkoli islám vyznává jeden ze sedmi obyvatel ruské federace, muslimové čelí nevlídnému zacházení. Zejména v Moskvě je policisté podrobují nejrůznějším šikanám. „Milicionáři v nás vidí možnost snadného výdělku pokutami za cokoli,“ postěžovala si. "Cestou z Machačkaly do Soči mi kontrolovali dokumenty a zavazadla snad pětkrát. A to…

39.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

39.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte