Otroctví pro nás dnes symbolizuje nejhlubší ponížení člověka. Nejenom že jedince zbavuje osobní svobody, ale zároveň ho těžce ekonomicky vykořisťuje. Na pána a otroka si tak v lepším případě hrají malé děti, v horším případě přitroublí učni nebo vojáci v rámci šikany. Politická korektnost připouští označení „pán“ a „otrok“ leda v počítačové branži - pro nadřazený a podřízený harddisk. V historii ovšem tento úhel pohledu nepřevládal. Na otrocké práci spočívaly celé starověké civilizace jako Egypt či antický Řím, ve středověku se v Evropě s otroky obchodovalo a v novověku vozili Evropané černé Afričany na otrockou práci do svých kolonií v Americe. Této praxi definitivně odzvonilo až v 19. století. Jenže nyní se už dva roky objevuje mediální výraz otrocká práce v jiné souvislosti. Koncem 90. let vrcholilo úsilí amerických právníků, které letos vedlo k odškodnění bývalých vězňů nacistických koncentráků a nuceně nasazených - k odškodnění za otrockou a nucenou práci, jak zní již ustálený termín. V rámci této logiky není divu, že s důsledky transatlantického otroctví (myšleno 16. až 19. století na trase Guinejský záliv - Amerika) a hlavně s odškodněním za otroctví a obchod s otroky teď vyrukovala Afrika. Tato agenda bude na pořadu Světové konference proti rasismu, rasové diskriminaci, xenofobii a související intoleranci, která pod patronací OSN začne v pátek v jihoafrickém Durbanu.

Kdo více trpěl

Křivdy minulosti se mají napravovat. Tak zní dlouhodobý,…

35.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

35.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte