V Makedonii měl potíže i slavný Kara Ben Nemsí. Problémy tam čekají také na české vojáky, kteří do Makedonie dorazili coby předvoj sil NATO před deseti dny. Zvládnou je stejně úspěšně jako proslulý hrdina Karla Maye? Uvidíme. Dva a půl roku po zásahu v Kosovu Severoatlantická aliance opět zahájila akci na Balkáně. Už definitivně poslední? Nebo se domino, po deset let padající od Slovinska směrem na jihovýchod, nezastaví? Právě o tom má rozhodnout operace Nezbytná sklizeň (Essential Harvest - méně výstižně, ale častěji překládáno jako Základní sklizeň).

Teroristé s legitimací

Abychom mohli očekávané problémy vůbec nastínit, musíme vyjít z rozdílů mezi akcemi na jaře 1999 v Kosovu a v létě 2001 v Makedonii. V Kosovu NATO zasáhlo bez předchozího souhlasu - chystaná mírová dohoda z Rambouillet zkrachovala - obou stran konfliktu, Srbů a Albánců. Muselo mohutně bombardovat vojenské cíle, ale poté nastoupily silné jednotky KFOR do relativně jasných poměrů. Mediálně to sice působilo dost riskantně, ale v praxi byl docela klid. Do Makedonie přichází NATO po ochridské mírové dohodě obou stran konfliktu, Makedonců a Albánců. Nemusí bombardovat, nemusí se probíjet k letišti, své vojáky na něm prostě vysadí. Mediálně to sice působí klidně, ale v praxi mohou nastat větší problémy než před dvěma lety. V Kosovu Jugoslávie kapitulovala a de facto uznala svrchovanost NATO nad svou provincií. V Makedonii nikdo nekapituloval, svrchovanost NATO nikdo neuznal, a tak…

35.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

35.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte