Pětatřicetiletý makedonský premiér Ljubčo Georgievski je často označován za rebela. Jsou pro to pádné důvody: býval zaníceným odpůrcem komunismu, propagoval osamostatnění Makedonie násilnou cestou, dodnes rád šokuje, uráží oponenty a arogantně pošlapává hranice politické korektnosti. Když se chopí mikrofonu, obecenstvo zpravidla uchvátí plamenným projevem. Je autorem dvou básnických sbírek, nosí plnovous a donedávna jej zdobily husté černé vlasy, spadající až na ramena. Je považován za zosobnění makedonského nacionalismu. Ovšem v současné době nemá řeči o rebelství v lásce, protože se toto slovo zhusta používá v souvislosti s albánskými útoky, kvůli nimž se jeho republika stala dalším z balkánských válčišť. Celý svět se mohl minulý týden dočíst, že albánští rebelové zastřelili deset makedonských policistů. Georgievski to považuje za ostudné zkreslení.

Ach, vy novináři

„Odmítám novinářskou formulaci, že máme co do činění s rebely. Legimitizujete teroristy, kteří tak získávají pocit, že mají mezinárodní oporu. Při popisu událostí v zemích s podobným problémem ale žurnalisté takovou formulaci nepoužívají,“ uvedl ukřivděně při jednom rozhovoru v dubnu, aniž ovšem řekl, které podobné země má na mysli. Pravda je spíše opačná: v současném světě by se těžko hledala krizová oblast, kde se zahraniční reportéři v rámci politické korektnosti nesnaží o nestrannost. Místo o „teroristech“ nebo „bojovnících za svobodu“ se zásadně mluví o „rebelech“, …

33.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

33.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte