Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Něco nelze změnit

Aby jeden získal, druhý musí ztratit. Tak zní pravidlo politických her. Přesto se do jejich nelítostného světa snaží vstoupit další a další. Zatím poslední přihlášku poslala strana, která si říká Cesta změny a které průzkum publikovaný v týdeníku Euro prorokuje v budoucích volbách patnáct procent.Název nové strany prozrazuje, že její očekávaní lídři - bývalý místopředseda Unie svobody Jiří Lobkowicz a bývalá zástupkyně České republiky při Radě Evropy Monika Pajerová - budou chtít změnit svět k lepšímu. Ani při nejlepší vůli ale nemohou změnit ono železné pravidlo politiky, do které právě vstupují.

Od počátku věků

Lidé, kteří jsou spojováni s novou stranou, se netají tím, že chtějí posílit občanskou společnost. Zdá se, že by to mohlo zabrat. Termín „občanská společnost“ je totiž v polistopadovém Česku populární. Nelze se divit - vždyť označuje daleko příjemnější hru, než je politika. Vůbec poprvé ho použil koncem osmnáctého století jeden z průkopníků sociologie Adam Ferguson, když popisoval, že lidé nechtějí být sami. Naopak mají radost z blízkosti druhých a jen kvůli tomu jsou ochotni jim nezištně pomáhat.Právě na láskyplném či přátelském vztahu k druhým lidem vznikají všude na světě zcela spontánně zájmové skupiny či spolky. Jak popsali antropologové, vznikaly tak od počátku věků. Jejich rozvoji ale brání pevná hranice: nikdy nepřesáhnou počet 50–100 členů. Pokud se totiž zvětší, ztrácí se bezprostřední kontakt každého s každým. Tím klesá…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.