Aby jeden získal, druhý musí ztratit. Tak zní pravidlo politických her. Přesto se do jejich nelítostného světa snaží vstoupit další a další. Zatím poslední přihlášku poslala strana, která si říká Cesta změny a které průzkum publikovaný v týdeníku Euro prorokuje v budoucích volbách patnáct procent.Název nové strany prozrazuje, že její očekávaní lídři - bývalý místopředseda Unie svobody Jiří Lobkowicz a bývalá zástupkyně České republiky při Radě Evropy Monika Pajerová - budou chtít změnit svět k lepšímu. Ani při nejlepší vůli ale nemohou změnit ono železné pravidlo politiky, do které právě vstupují.

Od počátku věků

Lidé, kteří jsou spojováni s novou stranou, se netají tím, že chtějí posílit občanskou společnost. Zdá se, že by to mohlo zabrat. Termín „občanská společnost“ je totiž v polistopadovém Česku populární. Nelze se divit - vždyť označuje daleko příjemnější hru, než je politika. Vůbec poprvé ho použil koncem osmnáctého století jeden z průkopníků sociologie Adam Ferguson, když popisoval, že lidé nechtějí být sami. Naopak mají radost z blízkosti druhých a jen kvůli tomu jsou ochotni jim nezištně pomáhat.Právě na láskyplném či přátelském vztahu k druhým lidem vznikají všude na světě zcela spontánně zájmové skupiny či spolky. Jak popsali antropologové, vznikaly tak od počátku věků. Jejich rozvoji ale brání pevná hranice: nikdy nepřesáhnou počet 50–100 členů. Pokud se totiž zvětší, ztrácí se bezprostřední kontakt každého s každým. Tím klesá…

33.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

33.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte