Na soudní procesy proti bývalým hlavám států je letošní rok bohatý. Slobodan Miloševič sedí v Haagu, argentinský exprezident Carlos Menem čelí obvinění z nelegálního prodeje zbraní a chilský diktátor Augusto Pinochet unikl trestnímu stíhání jen díky lékařsky potvrzené mentální sešlosti. Také Peruánci by rádi viděli bývalého prezidenta Alberta Fujimoriho na lavici obžalovaných. Na konci loňského roku jim však uprchl do Japonska, a tak se musejí spokojit s jeho pravou rukou: někdejším šéfem špionáže Montesinosem. Nejhledanější muž Latinské Ameriky byl na konci června po osmi měsících pátrání dopaden ve Venezuele a převezen do věznice v peruánské metropoli Limě.

Cesta vzhůru

Šestapadesátiletý Vladimiro Lenin Montesinos Torres - jeho silně levicově smýšlející rodiče jej pojmenovali podle bolševického vůdce - začal kariéru u peruánského dělostřelectva. V roce 1977 byl však z armády propuštěn a poté strávil rok ve vězení. Ukázalo se, že americké výzvědné službě CIA prodával tajné informace o vládnoucí prosovětské juntě. Také po návratu z vězení si podobným způsobem přivydělával, tentokrát ale donášel SSSR, Ekvádoru a Chile. Mezitím se vrátil ke studiu práv a pořídil si falešný diplom o advokátské zkoušce. Postupně se stal odborníkem na obhajobu obchodníků s drogami a zkorumpovaných bílých límečků. Nechal si přezdívat „Doktor“.S budoucím prezidentem Fujimorim se seznámil během volební kampaně v roce 1990. Fujimori byl tehdy obviněn z falšování rodného…

30.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

30.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte