Žijí v kraji dávných vyhnanců, děsivých dálek a komunistického gulagu. Sibiřští indiáni. Nic o nich nevíme, ale spojuje nás společné fátum: léta života v sevření bolševiků. I oni, stejně jako my, se teď snaží navázat na přetrženou nit. Je to strašně těžká věc.

Vítejte v Tuře

Mladý muž se válí opilý před prkenným barákem a nad hlavou se mu třepotají kusy mokrého prádla. Ani nešel dovnitř, pije přímo na ulici. Když spatří člověka, předklání se a zpod lavice vytahuje fialový kámen - pořádný kousek ametystu. „Padesát a je tvůj!“ Tolik rublů stojí jedna lahev vodky. Jsme v Tuře, správním středisku Evencka neboli Evenckého autonomního okruhu. Země větší než Francie má zhruba osm tisíc obyvatel. V Tuře jich žijí tři tisíce, v další velké osadě Vanavaře dva a půl. Zbytek je roztroušen v malých vesnicích uprostřed nekonečného lesa.Turu tvoří shluk dřevěných baráků, rozházených na vyschlé bažině. Na jaře a v létě se do ulic správního centra země nedá vyjít jinak než v holínkách. Mezi domy se povalují hromady odpadků a jejich zápach přehlušují jen záchodové výpary. V jediném místním hotelu - což je barák stejný jako okolní domy, jen o něco větší - žijí hosté pouze v létě, protože se v něm netopí.Země rozmrzá jen nakrátko v červenci a není zde možné si nic vypěstovat.Těžko by se hledal odlehlejší kraj. Kolem Tury nejsou žádné silnice nebo cesty, jen les nebo bažiny. Lidé se přepravují po řece na loďkách nebo pěšky po stezkách téměř nerozeznatelných od…

29.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 34 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

29.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 34 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte