Filmař Jan Němec je celoživotní chuligán, anarchista a slavoman. Jestliže za umění režie považujeme schopnost proměnit hromadu obrazů a zvuků v magický celek, je to ovšem také velký režisér. Před lety o něm kolovala příznačná historka. Němec měl udělat dotáčky pro Kouzelnou flétnu uváděnou v Laterně Magice. Mělo to být rychle, peníze utíkaly, produkční se rozčiloval a všem tekly nervy. Němec natočil několik záběrů Ivany Chýlkové s cigaretou, donekonečna si je pouštěl v projekci a klidně přemýšlel. Produkci to brzy přestalo bavit a následoval nelad a rychlý rozchod. Spor shrnuje klasické dilema natáčení: hledat a zkoušet znamená dělat potíže, ale jak to vypadá bez hledání, vidíme sami na většině současných filmů - točí je režiséři, kteří vědí předem, jak jejich film bude vypadat. Jan Němec k nim nepatří. Jeho filmy vznikají za pochodu, s kamerou v ruce, derou se do nich autorovy momentální i minulé prožitky a náhodné okamžiky. Ve svém posledním snímku navíc dosáhl Němec z velké části toho, oč usiluje celý život - úplné tvůrčí svobody. Jeho Noční hovory s matkou jsou přitom daleko ukázněnější než starší snímky V žáru Královské Lásky či Jméno kódu Rubín. Představují vrchol Němcovy polistopadové tvorby a jako jeden z mála českých filmů obstojí ve světovém kontextu.

Osudové Vinohrady

Noční hovory s matkou je lépe shlédnout několikrát, protože struktura filmu je jemná a složitá. V kině je ale neuvidíte. Mnozí znají ukázky, které byly několik měsíců…

29.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 34 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

29.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 34 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte