Carlos Menem, prezident Argentiny v období 1989–1999, prožíval 26. května jeden z nejšťastnějších dnů svého života. Ve svých téměř jednasedmdesáti letech si bral Miss Universe z roku 1987, šestatřicetiletou Chilanku Cecilii Bolocco. Na červen a červenec si naplánovali svatební cestu do Sýrie, rodiště Menemových předků. Místo toho ovšem bývalý šéf státu sedí v domácím vězení a argentinský federální soudce Jorge Ursa vyšetřuje jeho podíl na nelegálních dodávkách zbraní do Chorvatska a Ekvádoru na počátku 90. let.

Munice selhává

V roce 1991 podepsali Carlos Menem společně s několika ministry dekrety, které umožňovaly dodávky argentinských zbraní do Panamy. Později byly tyto zbraně odhaleny v Chorvatsku, na které Rada bezpečnosti OSN uvalila zbrojní embargo. Podobná situace se opakovala v roce 1995, kdy byly argentinské pušky, děla, munice a střelný prach původně určené pro Venezuelu objeveny v Ekvádoru. Přitom tato země v té době válčila s Peru a Argentina vystupovala v konfliktu jako mírový zprostředkovatel. Vládní úředníci dnes prohlašují, že zbraně byly z místa určení přepraveny do válčících oblastí neznámými obchodníky, a odmítli přiznat podíl na pašování zbraní. Ve vyšetřování jako první uvízl Luis Sarlenga, šéf argentinské státní zbrojovky, která vyrobila převážnou část vojenského materiálu určeného na export. Tento muž se rozhodl, že se nenechá potopit osamocený. Vypověděl, že se obchody uskutečnily na příkaz Menemova bývalého švagra Emira…

28.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 34 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

28.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 34 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte