V Rusku snad neexistuje město bez Leninovy sochy na hlavním náměstí, stejně jako není svátku, kdy by pomníky velkého učitele dělníků nebyly následující den posety prázdnými lahvemi od vodky. Je jasné, že průměrný Rus tento nápoj jednoduše potřebuje a vždy potřeboval, aby unikl často až příliš mučivé realitě (vodka a alkohol dnes v Rusku podle statistik zabíjejí častěji než před rozpadem Sovětského svazu). Záhadou však je, co dělají vyprázdněné lahve u pomníků, zejména když vezmeme v potaz, že Lenin byl podle bolševických legend abstinent.

Kde jinde popíjet

Možná jsou vzpomínkou právě na bolševickou éru, protože jsou tichým, ale nepřehlédnutelným svědectvím úspěchu ekononomických reforem. Na rozdíl od sovětských dob je vodka - stejně tak jiné zboží - nyní k mání v jakémkoli obchodě či stánku po celé zemi. Městské úklidové služby však dosud pracují starou rychlostí, která značně pokulhává za podnikavostí a výkonností prodejců nejruštějšího z alkoholu. Soch Lenina je v Rusku přespříliš, což se nelíbí antikomunistům. Není jich ale tolik, aby na svou stranu získali stoicky klidnou ruskou veřejnost, která život v zemi plné Leninových podobizen nepovažuje za nic divného. Kam jinam by se chodila popíjet vodka a odkládat dopité lahve. Reformátorům však nyní blýsklo na lepší časy. Město Uglič, ležící dvě stě kilometrů severovýchodně od Moskvy, se totiž rozhodlo postavit pomník také vodce. Protože právě v Ugliči Pjotr Smirnov v roce 1860 otevřel svůj první…

27.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

27.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte