S vybranou zdvořilostí se loučila minulou středu ve sněmovně Ústavního soudu prezidentova právní zástupkyně Brigita Chrastilová s místopředsedou Senátu Zdeňkem Vojířem. Ten ale na její „doufám, že se brzy uvidíme“ opáčil mrzutě: „Snad raději ne.“ Nelze se divit, že zástupce vládní strany neoplýval dobrou náladou. Ústavní soud totiž odmítl vládní stížnost, že prezident nemá právo jmenovat guvernéra centrální banky bez spolupodpisu premiéra. Stejného dne také soudci zrušili čtyři z pěti Havlem napadených paragrafů zákona o ČNB, posilujících vliv vlády i sněmovny na chod nejdůležitější bankovní instituce.

Schizoidní prvky

Boj o podpisové právo vypukl koncem loňského roku, když prezident navzdory protestům Miloše Zemana a Václava Klause vybral za guvernéra České národní banky Josefa Tůmu a za viceguvernéra Luďka Niedermayera. Vláda pak napadla jejich jmenování u Ústavního soudu: instalace guvernéra i jeho zástupců prý podle české ústavy vyžaduje kontrasignaci premiéra. Prezident zopakoval svou obranu i při slyšení na Ústavním soudu. Vláda je podle Havla nezodpovědná, protože zpochybněním Tůmy na místě guvernéra zpochybnila nejen platnost jeho rozhodnutí, ale i legitimitu Josefa Tošovského, jenž byl také jmenován bez premiérova podpisu. „Nevíme, zda je na bankovkách podepsán guvernér, nebo jen prostý občan,“ prohlásil prezident. Vicepremiér Pavel Rychetský se tomu před soudem bránil s tím, že vláda nezpochybňuje platnost jmenování dosavadních…

26.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

26.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte