V červnu 2000 rozhodl Ústavní soud o zrušení vyhlášky, která umožnila zvyšovat regulované nájemné. Letos v dubnu Poslanecká sněmovna hned v prvním čtení zamítla vládní návrh zákona o nájemném z bytu, který měl vyhlášku nahradit. Rozhodnutí soudu je účinné od konce letošního roku, co se tedy stane nájemníkům, když do té doby nebude schválen nový předpis? Odpověď zní: nic. Majitelé nebudou moci bez dohody s nájemníkem nájemné zvyšovat vůbec.

Nejen nájemné

Politická diskuse o „deregulaci nájmů“ se soustředí pouze na otázku, jak nově upravit zvyšování nájemného (tj. jde o zavedení nové regulace). Nejde však jen o nájemné.Připomeňme, jak dnes pronajímání bytů funguje. Pokud majitel pronajme byt na dobu neurčitou (to jsou např. staré „dekrety na byt“) a později pro něj najde lepší využití, nemůže dát nájemníkovi výpověď, i kdyby se na tom ve smlouvě dohodli. Smí to udělat, jen když nájemník dluží za více než čtvrt roku, když byt nevyužívá, když majitel potřebuje byt pro sebe, nebo když se byt stal neobyvatelným. Háček je v tom, že výpověď je platná, jen pokud ji předem schválí soud (takže majitel musí nájemníka nejprve žalovat). A pokud majitel byt potřebuje pro sebe, musí opatřit nájemníkovi náhradní byt, stejný nebo lepší, čímž výpověď ztrácí ekonomický smysl. Ochrana nájemníka jde dokonce tak daleko, že soud může před schválením výpovědi požadovat zajištění náhradního bytu i pro toho, kdo neplatí nájem či dělá v domě nepořádek, jestliže má takový…

25.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 32 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

25.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 32 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte