Nechat se okrást kapsářem je nepříjemná zkušenost. Člověk přišel o peníze, připadá si jako hlupák a žádný viník už obvykle není v dohledu. Není nic lidštějšího než začít v tu chvíli hledat náhradního viníka: proč tady nestál strážník!Stamilionová zpronevěra v makléřském domě Private Investors je složitější a méně přímočarý zločin než krádež peněženky. Reakce klientů je ale stejná: proč včas nezasáhla Komise pro cenné papíry? Zač ji platíme? Ani nejrozzlobenější kapsářova oběť by asi nežádala zrušení policie - v případě „policie kapitálového trhu“ to však poškození zcela vážně navrhují. A ke smůle Komise pro cenné papíry případ přišel zrovna v době, kdy zahájila kampaň za zvýšení svých pravomocí. Otázka tedy zní: zrušit, nebo posílit?

Americký vynález

Kritici komise se mohou ohánět názory známých akademiků. Cožpak i slavný Milton Friedman při své poslední pražské návštěvě v roce 1997 neradil zrušit všechny komise pro cenné papíry i centrální banky? Podle Friedmana úplně stačí, když bude zločiny na burze stíhat policie. Provokativní názory liberálního klasika vždy stojí za pozornost, v tomto případě je ale odpověď stručná: Milton Friedman nikdy nepodával v Čechách trestní oznámení na finanční podvodníky. To by se pak totiž dlouhé měsíce nemusel dozvědět vůbec nic. Jeho podnět by různě putoval, až by skončil odložením.Nestačí místo komise obyčejný odbor na ministerstvu financí? To je názor, který razí zejména úředníci tohoto ministerstva. Z jejich…

25.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 32 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

25.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 32 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte