S násilnostmi v jižním Srbsku, kde téměř dva roky zuřily boje mezi srbskými silami a albánskými povstalci, se zdá být prozatím konec. Po podepsání třístranné dohody mezi srbskou vládou, Albánci a mezinárodními silami KFOR se povstalci organizovaně odebrali do Kosova a vzdali se vojákům mírové mise. Boje prakticky skončily. Začalo se mluvit o zářném příkladu, který by se mohl použít i v sousední Makedonii. Diplomatický úspěch zkalil krátce nato útok, provedený s největší pravděpodobností jugoslávskou armádou. Neznámý ostřelovač zastřelil Ridvana Leshiho, jednoho z velitelů povstalecké Osvobozenecké armády Preševa, Medvedje a Bujanovce (UCPBM).

Známý scénář

Ukázalo se, že ani sebelepší dohoda nedokáže prolomit letitou hradbu vzájemné nedůvěry. Srbská vláda marně vyzývala albánské obyvatelstvo, aby na území, opouštěném albánskými rebely, zůstalo. Skoro polovina z padesáti tisíců jihosrbských Albánců raději utekla do Kosova, než aby počkala na příchod jugoslávské policie. Mají s ní velmi špatné zkušenosti.Právě násilné chování jugoslávských ozbrojených sil v preševském údolí se stalo příčinou výbuchu hromaděného napětí. Poté, co policisté bezdůvodně zavraždili dva Albánce pracující na poli, objevili se na jejich pohřbu loni koncem ledna poprvé muži v uniformách UCPBM. Jinými slovy: albánští obyvatelé tohoto zaostalého kraje se rozhodli chopit zbraní. Mohli využít pětikilometrového pásma podél hranic s Kosovem, kam směla srbská policie vstoupit jen s…

25.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 32 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

25.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 32 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte