V roce 1904 prorokoval otec geopolitiky H. J. Mackinder Americe skvělou budoucnost: stane se prý světovým hegemonem. Jeho předpověď se splnila a USA jsou dnes na vrcholu své moci. Washington momentálně nemá rovnocenné rivaly, nanejvýš dva ambiciózní protivníky, Rusko a Čínu. Největší výzvou je však pro Američany Evropská unie.

Partneři z donucení

George W. Bush cestuje v těchto dnech po evropských metropolích. Vítají jej strnulé úsměvy, váhavé stisky rukou a tu i onde demonstranti. Americký prezident navštěvuje kontinent, který zažívá další z vrcholů vleklé krize vlastních snah o sjednocení. Jemu i hostitelům je přitom známo, že evropská integrace byla vždy zamýšlena také jako protiváha k americké dominanci. Slabost evropské měny je však matematicky přesným vyjádřením vnitřního stavu starého kontinentu a jeho závislosti na USA. Také společná evropská zahraniční a bezpečnostní politika je bez Ameriky pouze slovní hříčkou. Epický vzlet slavnostních projevů proto nemůže zakrýt skutečnost, že silné partnerství, o kterém se v během Bushovy cesty často mluví, se podobá spíše partnerství z pozice (americké) síly. Soulad mezi USA a Evropou panuje ohledně společně vyznávaných abstraktních principů, při dosahování konkrétních cílů se však projevuje konkurence. Evropsko-americké vztahy trvale zatěžují rozepře: ať jde o dovoz banánů, vývoz geneticky „zušlechtěných“ potravin, subvence pro letecký a zbrojní průmysl, či bezpečnostní politiku.

Jen…

25.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 32 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

25.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 32 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte