"Jsme si vědomi toho, že hranice Maďarska a hranice maďarského národa nejsou totožné, " řekl v roce 1998 tehdejší předseda FIDESZu a dnešní maďarský premiér Viktor Orbán po vítězství ve volbách. Od té doby oficiálně platí, že zahraniční politika kabinetu musí prosazovat jak zájmy Maďarska, tak Maďarů, kteří žijí za hranicemi země. Jak je těžké skloubit tento princip v praxi, ilustruje vládní návrh zákona o statutu zahraničních Maďarů, který budapešťský parlament v těchto dnech projednává.

Zlatý průkaz

Mimo území maďarského státu žije okolo pěti milionů Maďarů, nejvíce v Rumunsku (asi 1, 7 milionu) a na Slovensku (šest set tisíc). Tito Maďaři cítí jako křivdu, že se v Maďarsku ocitají ve stejné právní pozici jako jakýkoli jiný cizinec či turista. Navíc se mezi nimi rozšířil strach z schengenského režimu po vstupu Maďarska do Evropské unie, který Maďarům z obou stran hranice dodatečně zkomplikuje styk. Orbánova vláda proto přišla s návrhem právní úpravy, která by tyto problémy vyřešila. Podle projednávané verze by se zákon vztahoval pouze na Maďary ze sousedních zemí, kteří by od úřadů mateřského státu obdrželi průkaz dokládající jejich národní příslušnost. S tímto „průkazem Maďara“ by mohli využívat stejných slev v maďarských prostředcích hromadné dopravy jako běžní občané. Automaticky by v Maďarsku získali až tříměsíční pracovní povolení, dostali by slevu při návštěvě kulturních institucí a rodiče dětí, které chodí v sousední zemi do maďarské…

22.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

22.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte