Cizinec, který tento měsíc vůbec poprvé zavítal do Česka a zalistoval v domácích novinách, mohl nabýt dojmu, že se ocitl v zemi, kde se schyluje k povstání porobeného, leč proti svým utlačovatelům už řádně nažhaveného lidu. Na stránkách Lidových novin, Práva anebo Blesku by našel hesla o tom, že nevolnictví nesneseme ani nebudeme salutovat. Vedle komentáře, že lidé se oprávněně nechtějí smiřovat s podřadným postavením, objeví například výzvu odmítněme tento diktát. Kdyby se začal zají mat, kdo je oním tyranem, který troufale zkouší trpělivost středoevropského národa, nestačil by se divit. Češi totiž tímto způsobem nediskutují o diktatuře, ale o svém dobrovolném vstupu do společenství svobodných zemí, jinak nazývaného Evropská unie. Cizinec by pak zřejmě usoudil, že Češi podali přihlášku, teď se jim do EU nechce a vzrušenou rétorikou to sami před sebou zakrývají. Jeho závěr potvrzuje dubnový průzkum STEM: Unie se těší zájmu ani ne poloviny českých voličů, což je o deset procent méně než loni a nejméně ze všech postkomunistů, kteří přešlapují před bruselskými vraty.

Jen když procenta rostou

Patriotismus a nacionalismus se v českých zemích objeví zpravidla tehdy, když se našinec něčeho bojí. Tentokrát jsou reakcí na ohlášenou cestu do neznáma, kterou je - vstup do EU. "Evropská unie si za to může sama tím, jak se chová ke kandidátským zemím, " vysvětluje obavy Čechů z členství stínový šéf diplomacie Jan Zahradil (ODS). Druhá možnost ovšem zní, že…

22.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

22.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte