Mimořádný soudní proces probíhá v těchto týdnech v Bruselu. Laická porota složená ze sedmi mužů a pěti žen se v něm musí vyslovit o vině či nevině čtyř rwandských občanů obviněných z účasti na masakrech v době občanské války ve Rwandě, v níž od dubna do července roku 1994 přišlo o život na osm set tisíc lidí. „Čtyřka z Butare“, jak se obžalovaným říká podle města, v němž se odehrály největší násilnosti, se měla aktivně podílet na zabíjení svých tutsijských spoluobčanů a údajně úzce spolupracovala s vraždícími komandy Hutuů. Mezi těmi, kdo nyní v Belgii vypovídají za neprůstřelnou stěnou, jsou i dvě katolické jeptišky.

Rutinní úklid továrny

Vedle řádových sester usedli na lavici obžalovaných dva muži: univerzitní profesor a podnikatel. Oba jsou absolventy belgické Katolické Univerzity v Lovani a stejně jako jeptišky se do Belgie uchýlili po skončení rwandské války. Dvaačtyřicetiletá sestra Gertruda (Consolata Mukangangová) byla v době genocidy vrchní představenou kláštera benediktinek ve rwandském Sovu, kde tisíce prchajících Tutsiů hledaly útočiště před mačetami hutuuských komand. Gertruda, která se podle svědeckých výpovědí o pronásledovaných Tutsiích vyjadřovala jako o „havěti“, je údajně sama naháněla na ostří katů. Při masakru u kláštera přišlo podle obžaloby o život na sedm tisíc lidí, z nichž až sedm set bylo zaživa upáleno. Proti sestře Gertrudě svědčí ostatní jeptišky z konventu a usvědčuje ji také její vlastní rukou psaný dopis…

20.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte